Yükselen Burç: “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.”

Sevgili Arkadaşlar,

Yükselen burçlarımızla kaldığımız yerden devam ediyoruz. Daha önceden söylediğim gibi; bize sorulduğunda söylediğimiz burç güneş burcumuzdur. Yani biz doğduğumuz gün, güneş hangi burçtaysa o bizim güneş burcumuz olur. Yükselen burcumuz ise; doğduğumuz anda doğu ufkunda yükselen burçtur. Yükselen burcumuz ve derecesi doğum haritalarımızı oluşturur. Yani mesela yükselen burcunuz 16º Yengeç olsun, bu sizin 12 hanelik Zodyak haritanızın ilk evine denk gelir ve sonra bu dereceye göre de ardından gelen burçlar sırayla dizilir.

Yükselen burç dünyaya ilk gözlerimizi açtığımızdaki yaşamı algılama biçimimizdir.  O burcun özellikleriyle gözükmek isteriz, öyle yol alırız. Amacımıza nasıl gideceğimizi, dünyaya hangi pencereden baktığımızı ve nasıl bir tavır takındığımızı bize yükselen burcumuz anlatır. Yükselen burç aynı zaman da bizim kişiliğimiz demektir. Kişilik; karakter ve mizaçtan farklı bir kavramdır. Güneş burcumuz karakterimizi, Ay burcumuz mizacımızı, yükselen burcumuzu ise kişiliğimizi ifade eder. Kişilik ise; “Bir bireyin tüm ilgilerinin, tutumlarının, yeteneklerinin, konuşma tarzının, dış görünüşünün ve çevresine uyum biçiminin özelliklerini içeren bir terimdir. Batı dillerinde, kişilik sözcüğünün karşılığı olarak kullanılan sözcükler (personality, personalité, persönlichkeit), Latincede tiyatro oyuncularının rollerine uygun olarak yüzlerine taktıkları “maske” anlamına gelen “persona” sözcüğünden türetilmiştir. Kişiliğin bir yanı, insanın öteki kişilerle ilişkilerinde aldığı tavır, gösterdiği davranış, yani taktığı maskedir. İnsan, çevresiyle sürekli ilişki içindedir ve çoğu kez duygularına, düşüncelerine, tutum ve davranışlarına, olduklarından daha değişik bir biçim vermeye çalışır.” İşte bu yüzdendir ki yükselen burca taktığımız maske denir. Ben çok uzun yıllardır astrolojiyle ilgilenmiş biri olarak yükselen burcun önemini çok sonra anladım. Astroloji derslerine başladığım zaman, yani yükselen burcun önemini işin ehlinden (Meral Pala’dan) duymuş olmama rağmen pek idrak edememiştim. Ta ki burçları yazarken, yükselen burcum olan Başak burçlarını inceleyip, anlayıp, tanımaya çalışıp, yazana kadar. Evet, yükselen burcumuz gerçekten çok önemli. Ve bunun önemini anlamanız aslında kendinizi tanımanızla paralel gidiyor olabilir. Yükselen burcunuza bir göz atın, çünkü o sizin dışarıdan gözüken maskeniz. Onu ne kadar tanır ve bilirseniz, yaptıklarınızı bilinçli bir şekilde yapmaya ve sevmeye başlayacaksınız. Kimliğiniz sizin has ve has özünüz olmasa bile, size sizi gösteren ve sizin siz olmanızı sağlayacak bir araçtır.

Yükselen burcun önemini anladıysak şimdi sıra kendi yükselen burçlarımızla kendimizi tanımaya devam etmek. Haritanızı astro.com’dan öğrenebilirsiniz. Edindiğimiz kimlikleri tanımamız, sevmemiz ve onlarsız da var olacağımızı bilip onları yine bir araç olarak kullanmaya devam etmemiz dileğiyle. Yükselen burç yazılarında inşallah görüşmek üzere! 🙂

başkası olma, kendin ol böyle çok daha güzelsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s