Başakları Tanıyalım

Merhaba Arkadaşlar,

Burçlar kuşağımıza Başak Burçlarıyla devam ediyoruz. Güneş Başak burcuna girdiğinde yazın sonları yavaş yavaş hissedilir. Güneş erken batar, hava daha bir nemli ve etraf daha bir sessizdir. Toprakta hasat zamanıdır, insanlar daha verimli olmaya başlar. Mevsim kendini sonbaharın başlangıcıyla kışa hazırlıyordur. Bu başka bir geçiş dönemidir. Başak burcu planlar ve üretir. Başaklar değişkendir. Merkür Başak burcunda hem yönetici, hem yücelen durumundadır.

Sevgili Başak burçları hakkında en çok söylenen sözlerden bazıları çok titiz ya da çok eleştirel olduklarıdır. Bunlar tabii ki doğrudur. Peki ama neden böyledirler? Çünkü Başaklar mükemmele ulaşmak isterler. O mükemmelik ise onların özlerinde saklıdır. Zaten Başak burçlarını daha yakından tanıyanlar Başakların aslında biraz çılgın oldukları konusunda hem fikir olabilirler. Dışarıdan çok mazbut ve soğuk gözüken Başakların içinde adeta muzur ve eğlenceli bir melek vardır. Onlara yaklaştıkça içlerindeki öze daha çok yakınlaşırsınız ve aslında onları çılgın yapanın içlerindeki o saf özleri olduklarını anlarsınız. Ayrıca sembolünde başak tutan bir bakire olması onların saflığını sembolize eder. Fakat bu saflık hayat şartları gereği bazen melekliğin aksine kendini uç noktalarda tezahür ettirebilir. Her şey mükemmel olsun diye didinen Başaklar, en ufak bir stresten etkilenen bağırsaklarına zarar verebilirler.
Başaklar çalışkandır. Başaklar üreterek var olurlar. Onları çalışkan yapan en önemli etki yaptıkları işe emek vermeleridir. Fiziksel olarak kendilerini disipline sokan Başaklar, düşünsel olarak da bu disiplinle zihinlerine yoğun bir enerji verirler. Yani ürettikleri her neyse onu tamamen kendi kontrolleri altına alırlar. Zaten Başakların istediği budur; kendi işini kendi görmek. Başaklar kuralcıdır. Onun için kişisel ihtiyaçlar önemlidir ama ondan da önemlisi; bu ihtiyaçları kendi karşılayabilmesidir. Başaklar sürekli kontrol halindedir. Kendilerini kontrol ederler, etrafındakileri kontrol ederler, yaptıkları işleri tekrar tekrar kontrol ederler. Bu kadar kontrol ve dikkatle hataları fark eder ve yeniden düzeltirler. Rötuş onların işidir. Onların gayesi mükemmele ulaşmaktır. Bu insanı yorar ve gerginleştirir. Kendi sorumluluklarının son derece bilincinde olan Başaklar etraflarında ne kadar çok insan olursa o kadar fazla yorulurlar. Çünkü onların işi hizmet etmektir. Hizmet etmek onlara yüklenen en büyük sorumluluktur. Bu yüzden Başaklar genellikle tek başlarına hareket etmeyi tercih ederler. Yanlış anlaşılmasın; etrafları onlara yük olmaz, onlar etraflarını kendilerine yük hale getirirler.
Başaklar gözlemcidir. Etraflarında olan biten her şeye hakim olmak isterler. İnsanları incelerler, davranışlarının nedenlerini kavramaya çalışırlar, olayların anlamını çözmek isterler. En ince ayrıntıyı görme kabiliyeti olan Başakların başka insanların zayıf noktalarını görme becerisi vardır. Bu yüzden çevresindeki insanların hatalarını düzeltmek onların bir diğer misyonudur. Zaten onları eleştiren ve yargılayan bir tipmiş gibi gösteren bu özellikleridir. Aslında herkesi iyi görmek için yaparlar, fakat yine de pek çekilmeyen biri haline gelebilirler. Gözlemlediği ve öğrendiği her şeyi kendi kafasından ince eler, sıkı dokurlar. Başaklar titizdir. Formlarına ve sağlıklarına önem veren Başaklar, sürekli ne yemeli, ne yenmemeli temalı konuşmalar yaparlar. Çünkü onlar aynı zamanda hastalık hastasıdırlar. Duygularıyla pek haşır neşir olmayıp, mantıklarıyla hareket eden Başakların kaçırdığı en önemli nokta: ruh sağlıklarıdır. Bazen duygularını dinlemeyi o kadar reddederler ki, bu onları işkolikliğe kadar götürür.
Başaklar analizcidir. Hesaplarını iyi yapan Başakların matematikleri güçlüyse şaşırmamak gerekir. Bütçelerini hesaplı kullanmak isteyen Başaklar dış görünüşlerinin kaliteli olmasına çok önem verirler. Başaklar olgunlaştıkça sevdiklerinin önemini daha iyi anlar ve parayı başkalarıyla paylaşmak için kazanmak isterler. Başaklar her işi kolayca öğrenirler ve her işi gocunmadan yaparlar. Başaklar beceriklidir. Ve bu becerileri en çok ellerinde görülür.
Aşk hayatlarında Başaklar duygularını göstermeme konusunda başta kararlı davranabilirler. Fakat teslim olmayı kabul ettikleri zaman ilişkileri için aşırı fedakar olurlar. Sevdiklerini sahiplenirler aynı zaman da kıskanırlar. Çok mantıklı olan Başaklar aynı zaman da çok neşelidirler. Sevdikleri zaman sevgilerini sevdikleriyle uğraşarak belli ederler. Arkadaşlarının, sevdiklerinin yanında mizah yönlerini ortaya koyan Başakların çok şakacı olduklarını gözlemleyebilirsiniz.
Başak burcunun yönetici olan Merkür’ün günü Çarşamba, rengi koyu mavi ve kahverengidir.
Etrafınızda Başak burcu olması sizi neşelendirir. Başak burcu bir ebeveyn size disiplinli olmanızı öğretir. Başak arkadaşlarınız size her zaman koşulsuz destek ve sevgi verir. Başak sevgilileriniz size sevginin en saf halini göstereceklerdir. Başak patronları size iş ahlakını öğretecektir. Başak çocukları doğuştan düzenlidir, onlarla beraber keyifli vakit geçirmeniz çok önemlidir.
Alçakgönülleriyle gönüllere taht kuran Başak burçlarının en önemlisi o saf özlerine dönebilmeleridir. Biz Başaklara kendi duygularını dinlemeleri için kendilerine sorular sormalarını sağlayalım, onların bize vermek istediği hayat derslerini sevgiyle kabul edelim ve onları yaptıkları işten zevk almaları için hep takdir edelim.
Evrene hizmet etmemizin en güzel yolu kendi potansiyellerimizi keşfedip onları sevgiyle paylaşmaktır. Yeteneklerimizi keşfetmemizin en kolay yolu ise her duyguyu dinlememizdir.
Her duygumuza kulak verelim ve hepsini nefes alarak yapalım.
Sevgiler 🙂
başak ünlü
Başak Burcundan Ünlüler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s