Yengeçleri Tanıyalım

Merhaba Arkadaşlar,
Burçlar kuşağımıza yengeç burçlarıyla devam ediyoruz. Güneş yengeç burcuna girdiğinde aynı zamanda Güneş ışınları yengeç dönencesine dik gelir. 21 Haziran ile yaz gündönümü başlar. Toprak için gübrelenme dönemidir, tabiat ana doğurmaya ve yaşatmaya başlamıştır. (Doğa sözcüğü “doğmak” fiilinden gelir) Yengeç burcu sevdiklerini besler ve korur. Yengeç öncüdür. Ay yengeçte yönetici, Jüpiter yengeçte yücelen durumdadır.
Ah bu yengeçler… Buluttan nem kapan yengeçler. Alıngan yengeçler, endişeli yengeçler, küskün yengeçler. Aslında bakarsanız; onlar hakkındaki şikayetler bile insanlara zarar verecek türden değildir. Hepsi yengecin kendini ve etrafını korumak için ara sıra çevreye verdiği görünümlerdir. Dış dünya onlara göre o kadar güvenilmezdir ki, kendilerini hep korumak isterler. Yengeçlerin sert kabukları tam olarak bu görevi üstlenir. Dışarıdan gelebilecek her hangi bir tehlikeye karşı o yumuşacık içlerini kollamak zorundadırlar. Nasıl ki sindirim sisteminde besinler en küçük hallerine ayrılıyorsa, yengeçler de dışarıdan aldıkları etkileri kendi içlerinde sindirmeye çalışırlar. Sindiremedikleri zaman; olan midelerine olur. Mide hastalıklarının çeşitli hallerini yengeç burçlarında görmek mümkündür.
Yengeçlerin istediği ait olma hissidir. En çok annelerine aittirler. Anneleri hayatlarında en önemli etkiye sahiptir. Yengeçlerin ağızlarında hep bir anne kelimesi vardır. Baskın anneler bile yengeçlerin hayatında “ne onunla ne onsuz” durumundadır. Sonra ailesi gelir. Yengeçler için aile konusu hassastır. Çünkü yengeçler güvenmek ister. Ancak ve ancak tanıdık bir yerde kendini rahatlıkla ortaya koyabilirler. Yengeçlere evci denir ama aksine yengeçler sürekli gezme halindedirler. Onlar için önemli olan gezmeleri bitince güvende hissettikleri yere dönebilecek olmalarıdır. Evlerinde içlerine dönmeleri kolaydır. Yengeçler içe dönük burçlardır. Yengeçler bazen o kadar içlerine dalarlar ki; dışarıdan gelen ufacık bir hareket onların ani tepki vermelerine neden olur. Yengeçler fevridir. Hepsinde azıcık alaycılık görebilirsiniz. Uzaktan uzaktan etrafıyla alay etmeye bayılırlar, tabii kendileriyle de ederler. Duygusallıklarını böyle saklarlar. İç dünyaları onların hayal gücünü genişletir. Hatta bazen o kadar genişletir ki, neyi nasıl anladıklarına akıl erdiremezsiniz. Artık şuurlarının altında olayları nasıl algılıyorlarsa resmen kafalarında yeni bir hikaye yazarlar. Yanlış anlamaya programlanmış gibidirler. Belki kendilerini tam olarak ifade edemediklerinden, insanların da kendilerini tam ifade etmediğini düşünürler. Söyleyemedikleri cümleleri içlerinde sindirmeden önce ağızlarında gevelemeye başlarlar. Dikkat edin; yengeçlerin çeneleri sürekli oynar haldedir.
Doğadaki yengeçler beş çift bacaklarıyla yan yan yürürler, zaten başka şansları yoktur çünkü bacakları o yöne doğru bükülür. Suyun yoğunluğunda yaşamak, karada yaşamak kadar kolay değildir elbet! Onlar geçmişte yaşarlar. Zaten yaşananlar onlar için bilindik ve alışıldık şeyler olduğu için geçmiş daha kolaylarına gelir. Bugün olur, dünü konuşurlar. Onlar hep dünde kalırlar. Bazen anı kaçırırlar. Yengeçlerin çok farkında olmasalar da hisleri ve sezgileri kuvvetlidir. Zaten bu, su grubu burçlarının ortak özelliğidir. Fakat mühim olan onları duymak için onlara kulak vermeleridir. Endişe etmeyi bırakıp, kendi enerjilerine doğru bir şekilde konsantre olurlarsa empati yetenekleri ortaya çıkar. Bu da içlerindeki o sonsuz merhametle karşılaşmalarını sağlar. Bu güç ilk başta kendilerini sonra etrafındakileri iyileştirir. Yengeçler duyarlıdır. Çok pasif gözüken yengeçler bile sevdiklerini korumak için düşünmeden öne atılırlar. Onları öncü yapan budur. Sevdiklerinin güvenliklerini tehdit eden her şey için yengeç tetiktedir. Onların bu özellikleri etraflarındakini büyüler. Kanatlarının altına öyle bir alırlar ki sevdiklerini, bu bir süre sonra alışkanlık yapabilir. Onlar için duygusal güvence şarttır. Fakat bunu öncelikle kendi içlerinde sağlayamazlarsa, başkalarını kendilerine bağımlı hale getirme riski vardır. Kıskaçlarıyla tuttuklarını bırakmaları kolay değildir. Yengeçler tiryakidir. Bazen insanlara, bazen sigaraya, bazen kahveye, bazen spora! Bu yüzden iyi alışkanlıklar edinmeleri onların yararına olacaktır.
Aşk hayatında yengeçler bağımlı olabilirler. Sevgi onlar için çok değerlidir. Flört etmeyi sever, fakat tercihleri tabii ki uzun soluklu ilişkilerdir. Bunun içinse güven olmazsa olmazlarıdır. İlk adımı kolay atmazlar, karşı taraftan beklerler. Onlara gerekli güveni verene kadar kendilerini açmayan yengeçler bir kez o eşiği aştı mı dünyanın en sevgi dolu sevgililerine dönüşürler. Yaptığınız hiçbir şeyi unutmaz ve pek eleştiriye gelemezler. Ama bunun farkında olmayabilirler.
Ay iki buçuk günde bir yer değiştirirken, Ay’ın çocukları olan yengeçler de bu durumdan etkilenirler. Duyguları değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden bazen onları yorganların altında kendi haline bırakmak en iyisidir. Yeni ay zamanı onların en hareketli olduğu dönemlerdir, dolunay zamanları ise hissettikleri duygular artar. Yengeç burcunun yöneticisi olan Ay’ın günü pazartesi, rengi beyaz ve gümüştür.
Etrafınızda yengeç burcu olması sizi koruyan bir melek olduğu anlamına gelir. Yengeç bir ebeveyn şefkatiyle size ailenin önemini öğretir. Yengeç arkadaşlarınız her koşulda sizi anlar ve korur. Yengeç bir sevgili size kalbinde çok özel bir yer açtığını her fırsatta hissettirir. Yengeç bir patron anlayışlı ve yardımsever olacaktır. Yengeç burcu çocuklarına her fırsatta onları sevdiğinizi ve desteğiniz göstermeniz gerekir.
Sert kabuklarının içinde yumuşacık olan yengeçlerin hassasiyetlerine özen gösterelim. Endişelerini umuda çevirelim, korkularının nedenlerini bulmalarını sağlayalım, küstüklerinde kendi hallerine bırakalım ama ellerini hep tutalım!
Birbirimizi sevmek için önce kendimizi çok sevelim. Kendimizi sevmek için en çok kendimizle olan ilişkimizi düzeltelim!
Sevgiler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s