Evren ve Spor

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımı okulda spor ve astrolojiyi birleştirdiğim bir ders için yazmıştım. İki senedir ablam ısrarla yogaya başlamam gerektiğini söylüyordu. Ben de başlamam gerektiğini rüyamda gördüm. Sonunda başladım ve şu an çok mutluyum. Yürümek, yüzmek, koşmak hareket içeren her şey güzel. Ve sırf aldığımız nefesi izleyerek bile içsel bedenimizi hareketlendirebiliyoruz.

Evrende her şey hareketli ve evren hareket üzerine kurulu. Gez-egenler, dört element olan ateş, hava, su hatta toprak bile hareketli. Bunun üzerine biraz araştırma yapınca da Newton’un evrensel çekim yasasını geliştirdiğini görüyoruz. Evrendeki her şey dönerek belli bir yörünge çiziyor. Yani: doğanın insana dayattığı bir numaraları faktör: yer çekimi.

İnsanın yaptığı bir şeyi anlamak için insanı anlamak gerekir. İnsanın yaptığı her şeyde bir amaç ve bir güdü vardır. İnsan güdülerinden bir kaçı da; hayatta kalabilmek, soyunu devam ettirebilmek ve sosyalleşmektir. Ve insan bunun için kendiyle, doğayla ve başkalarıyla mücadele eder. İşte buna; spor denir.  Spor harekettir. Hareketsiz, cansız, durağan spor yoktur. Olamaz. İnsan doğası gereği zaman içinde içgüdüsel olarak hareket olgusunun dinamiğini yakalamış, geliştirmiş ve hareketi hayatın temeline oturtmuştur. İlkel topluluklarda bile aynı yarışma ritüellerine rastlandığı gibi aynı zaman da “folklorik dans” adını verdiğimiz ritüeller de aynı temele yani harekete dayanır. Her toplumda dans vardır. Her canlı kendi cinsini korumak zorundadır, bunun için de çoğalmak zorundadır. Hareket, spor ve dans aynı zaman da ve belki de temelde diğer canlılarda da görülen çiftleşmeye yönelik bir davranış biçimidir. İnsan canlısı da spor yaparak (hareket ederek) karşı cinsi cezp etmeye çalışmaktadır. Para yani ekonomik güç de aslında aynı temel sebebe dayanır ve parayı elde etmek için çalışmak, çalışmak için de hareket gerekir.

Spor aynı zaman da başkalarıyla etkileşim kurmayı yani sosyalleşmeyi de sağlar. Kişi sadece doğayla temas halinde olsa bile bu onu yaşamda canlı kılar. İnsan kendini yaşadığı evrene daha fazla ait hisseder.

İnsanın yaptığı bir şeyi anlamak için aynı zaman da yaşadığı evreni de tanımak, bilmek ve anlamak gerekir. Her şeyin bir nedeni vardır ve önemli olan bunları fark edip bilinçli olmaktır. Nasıl ki insan hareket edince kendini var yani diri hissediyorsa, farkında olarak yaşamak da insanı diri kılar. Hayattaki her şey insanlar içinse, insanın kendini tanıması için bir sürü fırsat vardır. Ve insan kendini tanıyabildiği ölçüde ortaya koyabilir.

Her şey hareketlidir.

Hareket berekettir.

Sevgiler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s