Astrolojiyi Anlamak

Sevgili arkadaşlar,
Astrolojiyle ilgili konuşmamız için önce astrolojinin ne olduğunu öğrenmeliyiz diye düşündüm. O yüzden astrolojinin temel kavramları hakkında birazcık konuşursak anlamamız daha kolay olur.
Astroloji kelimesinin kökeni Yunanca olan iki kelimenin birleşmesidir. Astro (yıldız) logos (bilmek) Yıldızlar rehberliğinde gökyüzündeki hareketlerin yeryüzünde olanlara etkisini incelemek diyebiliriz. Zodyak ise burçlar kuşağıdır.
Hepimizin bir doğum anı ve her anın bir haritası var. Biz doğduğumuz anda olduğumuz yere göre gökyüzü nasılsa,  kişisel haritalarımız o gökyüzü konumlarını veriyor. Doğduğumuz gün güneş hangi burçtaysa güneş burcumuz, doğduğumuz yer ve zamana bağlı doğu ufkunda yükselen burç yükselen burcumuz, her burçta iki buçuk gün kalan ay ise doğduğumuz gün hangi burçtaysa ay burcumuz oluyor. Bunlar haritamızda en önemli etkileri olan burçlar. Bunlar dışında haritalar 12 burç, 12 ev ve 10 gezegenden oluşuyor. Her gezegen ve her burç haritamızda var. Hepsinin etkileri konumlarına, bulundukları evlere, burçlara ve aldıkları açılara göre farklı.
İşte burada astrolojinin önemi ortaya çıkıyor. Ne yapmamız ve nasıl yapmamız gerektiğini bize gösteriyor. Aslında astroloji bir açıdan kendine değer vermek diyebiliriz. İnsan bilmediği, tanımadığı birini sevemez ve geliştiremez. Tanımadığı bir evrende yaşaması da aynı hesap. Her gün güneş doğuyor, ay çıkıyor, gökyüzünde yıldızlar hareket ediyor; bunları göz ardı etmek ise evrene yani yaşadığımız yere önem vermemek demek. Hepsi bizim için var, biz de onlar için varız belki. Gökyüzüne bakalım, onları anlamaya, anlamlandırmaya çalışalım. Hiç değilse “uzaktan da” olsa sevelim, bakarsınız o zaman bize daha bir kıyak geçerler =)
Astrolojinin; kişinin mesleklerini, evlilik zamanını, evleneceği kişiyi ve burcunu, sahip olabileceği çocuk sayısını ve cinsiyetini olasılıkla verdiği doğru. Ben bunları daha öğrenmedim, öğrenmek için sabırsızlanıyorum tabii ki 🙂 Ama öğrenmeye çalıştıkça da anladım ki, astroloji kaderi değiştiremeyeceğimizi fakat daha güzeli; kadere olan bakış açımızı değiştirebileceğimizi gösteriyor. En önemlisi ve güzeli de bu zaten. Ayrıca herkes olduğu gibi yeterince güzel. Potansiyellerimizin farkına varıp onları kullanmak bizim elimizde. Hayatı kontrol etmeyi çalışmayı bırakıp, olduğu gibi ve sevgiyle kabul etmeliyiz. Kendimize odaklanmalıyız. Çünkü sadece kendimizi değiştirebiliriz. Bu da astroloji sayesinde oldukça mümkün, çünkü ilk başta farketmemizi sağlıyor.
Amacım sizlere buradan kendinizi farketmeniz için yardımda bulunmak. Herkesin kendisi olduğu kadar, haritası da çok değerli. Lütfen yorumlarınızı ve fikirlerinizi eksik etmeyin. Zaten bugüne kadar benim astroloji merakım sürekli etrafımdaki insanların burçlarını, ortak ya da farklı özelliklerini düşünerek oldu. Hiç çekinmeyin, sorun konuşalım.
Astro.com’dan ya da türkçe seçeneği olan http://www.0800-horoscope.com/birthchart.php#.UqySIPRdXhI sitesinden edineceğiniz bir doğum haritanızla her şey mümkün.
Buradan sorarsanız seve seve size yardımcı olmaya çalışırım. Arkadaş toplantısında olduğumuzu unutmayın =)
Umarım keyif alırsınız!

Sevgiler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s